Zastępujemy styropian podkładowy na posadzkach wylewką z pianobetonu...

...ukladanie styropianu jako warstwy podkładowej pod posadzki jest czynnością pracochłonną, a ze względu na charakter materiału jakim jest styropian bardzo uciążliwą. W wielu przypadkach styropian służy nie tylko jako warstwa izolacyjna i dylatacyjna od litego stropu, lecz także stanowi wypełnienie nierówności wynikających z błędów wykonawczych konstrukcji budynku. Dlatego też często stajemy przed dylematem czy różnice w wysokościach stropu wypełniać styropianem czy nadkładać grubością posadzki. Żadne z tych rozwiązań nie wydaje się optymalne. Często zadajemy też sobie pytanie czy czasochłonnych prac związanych z ukladaniem styropianu i kłopotu z utylizacją odpadów nie można w jakiś sposób ograniczyć ???

Rozwiązaniem tych wszystkich problemów staje się technologia pianobetonu.

...co to jest pianobeton ???

Pianobeton to mieszanka zaczynu cementowego i dodatku spieniającego, poddana procesowi spieniania w specjalnie skonstruowanej do tego maszynie. Otrzymaną tak napowietrzoną mieszankę cementu z wodą, mającą konsystencję lekko spienionej "śmietany" wylewamy bezpośrdnio na podłoże betonowe. Pianobeton posiada doskonałe właściwości samoniwelujące, które powodują, że wypełnia idealnie wszystkie nierówności i wpływa samoczynnie we wszystkie "zakamarki", gdzie technologia wypełniania styropianem stworzyłaby pustki powietrzne. Pianobeton możemy wylewać w parktyce o grubościach od 5 do 15 cm. Wydajność prezentowanego agregatu wynosi 9 - 14 m3/h.

 
Pianobeton – parametry techniczne
Wytrzymałość ok. 1 MPa   (po 28 dniach),
wsp. przewodności cieplnej 0,085 [W/m * oK]
(dla porównania inne materiały : styropian 0,036, wełna mineralna 0,045, drewno 0,20)

1 m3 pianobetonu skład wagowy :
330 kg cement, 160 kg woda,
dodatek „Luftporenbilder”  ok. 1,2 – 1,5 l/m3

... jak działa urządzenie ???

Wytwornica pianobetonu Robooster DC300 jest przystawką do typowego agregatu tynkarskiego np. duo-mix. W agregacie tynkarskim natępuje przygotowanie zaczynu cementowego tzn. wymieszanie cementu z wodą. Zaczyn ten pompowany jest następnie przez agregat do przystawki DC300, gdzie jest odpowiednio dozowany dodatek spieniający (w formie płynnej) oraz wszystko mieszane jest w specjalnych kanałach napowietrzających, do których trafia powietrze ze sprężarki. Z maszyny DC300 otrzymujemy pianobeton, czyli mocno napowietrzoną (spienioną) mieszankę cementu z wodą.

 
Fotografia powyżej przedstawia przystawkę DC300 do generowania pianobetonu.

...gdzie mogę zastosować pianobeton ???

Pianobeton może być wykorzystywany do wykonywania warstw podkładowych pod posadzki tradycyjne jastrychowe zacierane ręcznie, pod posadzki samorozpływne anhydrytowe lub cementowe, pod specjalistyczne podłogi podniesione. Pianobeton jest doskonałą technologią do wypełniania pustych przestrzeni w konstrukcjach budynków. Pozwala na dokladne wypełnienie nawet nijmniejszych przestrzeni przy realtywnie niszkich kosztach materiałowych i minimalizacji nakladów czasu pracy. Pianobeton można również wykorzystać do zniwelowania różnic w wysokościach posadzki wynikających z błędów wykonawczych konstrukcji budynku.

Pianobeton ma właściwości samoniwelacyjne, co oznacza w praktyce, że po wylaniu go na posadzkach i lekkim zawibrowaniu ręcznymi sztangami uzyskujemy doskonale równą i poziomą powierzchnię do układania dlaszych warstw posadzki. Możliwość bardzo precyzyjnego wykonania grubości warstwy podkładowej z pianobetonu oznacza w praktyce mniejsze zapotrzebowanie materiału na warstwę wierzchnią posadzki.

Każda odchyłka w poziomie podkładu nawet o 0, 5 - 1 cm na powierzchniach setek metrów kwadratowych oznacza oszczędności lub starty setek kilogramów materiału w skali całej inwestycji. Technoloia pianobetonu pozwala te setki kilogramów materiału zaoszczędzić. Te oszczędności w zużyciu materiału, obok oszczędności czasu pracy, mogą stać się bezpośrednim zyskiem dla firmy budowlanej, podnosząc rentowność (zyskowność) prac.

Pianobeton uzyskuje pełną wytrzymałość po około 28 dniach i wynosi ona ok. 1 MPa. W praktyce dalsze prace można rozpocząć po stwardnieniu pianobetonu po około 7 - 10 dniach od wylania. Jest oczywistym, że pianobeton nie może stanowić wierzchniej, ostatecznej pokrywy posadzki.

... jaka jest izolacyjność cieplna pianobetonu ???

Przy korzystaniu z technologii pianobetonu podnoszona i analizowana jest często kwestia jego parametrów dotyczących izolacyjności cieplnej w odniesieniu do styropianu. Należy tutaj wyraźnie podkreslić, że parametry izolacyjne pianobetonu (jak i styropianu) mają praktyczne znaczenie tylko i wyłącznie w przypadku wykonywania posadzek nad powierzchniami nieogrzewanymi.czyli np. w pomieszczeniach nad piwnicami, garażami podziemnymi itp.

W tych obszarach możemy (zaleca się) dla podniesienia izolacyjności posadzki zastosować tradycyjny podkład ze styropianu lub podłogowej twardej wełny mineralnej. Stosowanie takiego podkladu na stropach pomiędzy normalnymi pomieszczeniami mieszkalnymi, nie ma najmniejszego sensu, a izolacyjność cieplna stropu nie gra żadnej roli. Izolacyjność cieplna warstwy pianobetonu jest zatem w pełni wystarczająca.

... jaka jest technologia aplikacji pianobetonu ???

Wykonywanie wylewek podkladowych z pianobetonu lub innych wypełnień konstrukcji budowlanych jest czynnością analogiczną do technologii wykonywania posadzek samopoziomujących. Pianobeton aplikujemy z węży materiału bezpośrednio na powierzchnie podłogi, wylewając warstwe o grubości wyznaczonej wcześniej na rozstawionych reperach. Po wylaniu odpowiedniej grubości warstwy wykonujemy lekkie zawibrowanie sztangami ręcznymi uzyskując idealnie gładką i poziomą powierzchnię.

 

Kolejną istotną zaletą proponowanego systemu jest możliwość ustawienia wytwornicy pianobetonu realtywnie blisko miejsca aplikacji (przystawka DC300 ma tylko 70 cm szerokości i łatwo można ją przestawiać w pomieszczeniach). Sprawia to, że pianobeton nie traci swoich właściwości z powodu długiego transportu wężami materiału. W praktyce im krótsze węże, którymi podawany jest pianobeton, tym lepiej - mamy minimalną utratę porów powietrza.

Warto również podkreslić, iż technologia pianobetonu w proponowanej formie jest rozwiązaniem bardzo prostym i czystym w wykonaniu (brak jakichkolwiek odpadów). Pozostały cement może być wykorzystany do innych prac, a dodatek spieniający zabierany jest z placu budowy w pojemniku, w którym go dostarczono. Miejsce pracy pozostaje czyste i wolne od odpadów wymagających wywiezienia lub utylizacji. Przy rosnących kosztach gospodarki odpadami jest to znaczący argument, przemawiający za tą technologią w stosunku np. do tradycyjnego wypełniania podkladów na posadzki styropianem.

 

Do wytwornic pianobetonu zapewniamy dostawę dodatku spieniającego, dostarczanego w pojemnikach plastikowych w różnych pojemnościach w zależności od potrzeb.

 


 
    Pytania ???
    potrzebujecie Państwo otrzymać więcej szczegółowych informacji
   ...prosimy o kontakt, chętnie udzielimy bliższych informacji o tej technologii